KUDRET NARI FAYDALARI

                       KURUTULMUŞ KUDRET NARI VE TOHUMU  İÇİN ARAYINIZ..

 

Kudret narı, uzun süredir çeşitli Asya ve Afrika ülkelerinde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.. Türkiye’de, özellikle sindirim sistemi rahatsızlıkları ve mide şikayetleri, için kullanılmıştır. Meyve zeytinyağı ya da bal ile karıştırılarak kullanılır.

AKTİF MADDELER

Bitki çeşitli biyolojik olarak etkin olan bileşikler içerir. Bunlar esas olarak momordicin I ve momordicin II ve cucurbitacin B  dir.

Kudret Narının  100 gr mında  sadece 17 kalori bulunmakla birlikte kalorisi çok düşük bir bitkidir.Bununla birlikte, diyet lif, mineraller, vitaminler ve antioksidanlar gibi bitkisel besinler açısından çok zengindir.

Kan şekerini düşürdüğü bilinen bitki, polipeptid-P içerir.Buna ek olarak, Charantin denilen antidiyabetik ajan ihtiva eder. Charantin, karaciğer, kas ve adipoz dokusu hücrelerinde glikoz alımını ve glikojen sentezini arttırır. Bu bileşiklerin, tip 2 diyabet tedavisinde kan şekeri seviyesinin düşürülmesinden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Kudret Narı C vitamini açısından oldukça önemli bir kaynaktır. 100 gr 84 mg  c vitamini ihtiva eder. Vitamin-C, güçlü doğal antioksidanlardan biridir ve vücuttaki  zararlı serbest radikallerin kanser oluşturmasını önler.

 ß-karoten, α-karoten, lutein ve zea-Xanthin gibi sağlıklı flavonoidler içerir.Aynı zamanda yüksek oranda  A vitamini ihtiva eder..

Buna ek olarak, bitkisel niacin (vitamin B-3), pantotenik asit (vitamin B-5), piridoksin (vitamin B-6) ve demir, çinko, potasyum, manganez ve magnezyum gibi mineral içinde önemli bir kaynaktır.

ANTİÜLSER ETKİSİ 

Tıp dilinde, Momordica chrantia olarak bilinen halk arasında  olarak adlandırılan bitkinin ülser, reflü ve gastride etkili olduğu belirtiliyor. Bitkinin içinde bulunan charantine maddesi mide rahatsızlıklarına neden olan faktörleri kökten çözdüğü belirtiliyor. Helicobacter pylori adı verilen  bakterinin, mide asidini arttırdığı ülsere neden olduğu artık bilinmekte. Mide de üreyen ve asidin artmasına neden olan bakterileri yok eden , bağırsak ülserlerinde de çok kullanılan bir bitki durumunda. Midede ve bağırsakta oluşan yaraları hızla iyileştirdiği konusunda klinik çalışmalar mevcuttur.

 Uzmanlar alternatif tıp ile modern tıbbın bir arada yürütülmesi hastalıklar için daha etkili olacağının da altını çiziyor.Kudret  narının  anti  ülser  etkisiyle  ilgili    bir  çok  klinik  çalışma  yapılmıştır  ve  hala yapılmaya devam etmektedir.

Gastrik ülser, yaşam boyunca pupulasyonda yaklaşık %10  insanı etkileyen  en yaygın gastrointestinal bozukluklardan biridir. Ülserin  Türkçe karşılığı yara anlamına gelmektedir. Mide (gastrik ülser) veya ince bağırsağın (duedenal ülser) içinde gelişen bir kanayan  bir yaradır.

 

Hindistanda yapılan bir çalışmada.

ÜLSER VE GASTRİT HASTALARI İÇİN SONUÇ:
Momordica charantia (Kudret Narı)  meyve metanolik ekstresi gastrik ülser iyileşmesini arttırır ve aynı zamanda mide ülseri ve duodenal ülser gelişimini engellemektedir. Bu çalışmanın detayi aşağıdaki linkte görülebilir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19501279

Benzer bir çalışmada Gazi Üniversitesi’nde  yapılmıştır. Ayrıntılar aşağıdaki linkte görülebilir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10904148

Yine benzer bir çalışma Kudret Narının zeytin yağlı formunun  anti ülser etkisinin araştırılması için Atatürk Üniversitesi’nde  yapılmıştır.Ayrıntılar aşağıdaki linktedir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16252198

ANTİDİYABETİK ETKİ
1962 yılında, araştırmacılar Lolitkar ve Rao, kudret narında bulunan charantin adlı maddeyi izole ettiler. Bu madde, diabetik tavşanlarda etkisini araştırdılar[19] . diyabetik tavşanlar üzerinde antidiyabetik etki olduğunu gösterdiler. Kudret narının insülin duyarlılığını artırdığı gözlenmiştir.

Kudret Narı içeriğindeki lektin, insülin benzeri aktiviteye sahiptir. Lektinin etkileri insülin etkilerine benzer. Periferik dokularda hareket eden ve kan şekeri konsantrasyonlarını düşürür. Bu lektin olasılıkla bir kanda hipogilsemik etki gösterir. Etkisi kudret narı yendikten sonra gelişir.

Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, kudret narında şekeri düzenleyen dört farklı madde tespit edildiğini söyledi.

Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk şeker hastası sayısının düzensiz beslenme ve fast-food kültürünün yaygınlaşması ile birlikte hızla arttığını ifade ederek, “Ülkemizde 20 yıl öncesinde 1 milyon olan şeker hastası sayısı günümüzde 5 milyona ulaştı. Sayının hızla artacağını tahmin ediyoruz” dedi. Şeker hastalığının tedavisinin çok önemli olduğunu, aksi takdirde organlarda tahribatın kaçınılmaz olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Türk, “Hastalıklara şifa doğadan. Geleneksel Çin tıbbında çok yaygın olarak şeker hastalığının tedavisinde kullanılan kudret narından elde edilen ekstrenin şekeri düzenlediği modern tıp tarafından da kabul edildi.

Bu çalışmanın sonuçları 27 Mart 2008`de `The International Journal Chemistry & Biology` isimli dergide yayınlandı. Kudret narından elde edilen madde vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen ve şekerin hücre içine girmesini sağlayan enzim olan AMKP`yi düzenliyor. AMKP`nin aktivitesi egzersizle artıyor. Kudret narı da AMKP`nin aktivasyonunu artırarak, şekerin hücre içine girmesini sağlayarak şekeri düzenliyor. Kudret narında şekeri düzenleyen dört farklı madde tespit edildi.

Mevcut şeker ilaçları da kudret narı gibi AMKP`yi aktive ederek etki ediyor.

Kudret narının şeker ilaçlarının aksine bilinen olumsuz bir yan etkisinin olmaması da büyük bir avantaj. Bu tür maddelerin uygulanmasının doktor kontrolünde ve doktora danışılarak yapılması önemli” şeklinde konuştu.

Kaynak : posta.com.tr

ANTİKANSER ETKİ
Kudret narından çıkarılan iki bileşik α-eleostearic asit (tohum) ve 15,16-dihidroksi-α-eleostearic asit (meyve) antikanser etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Saint Louis Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yaygın yenen ve Hindistan’da karela olarak bilinen kudret narının meme kanseri hücrelerini öldürmek için yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Kudret Narının, anti kanserojen etkisini anlamak için bir çok klinik çalışma yapılmıştır.Kanser araştırmaları için yapılan çalışmalardan bazıları aşağıdaki  linklerdedir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16252198 

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1349-7006.2010.01669.x/abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15233304

http://scialert.net/abstract/?doi=ijcr.2011.36.46 

http://www.globinmed.com/index.php?option=com_content&view=article&id=81559:momordica-charantia&catid=44&Itemid=149

 Son yıllarda ülkemiz de özellikle Prof. Dr.  Ahmet Maranki ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun alternatif tıp diye adlandırılan bitkilerle tedavi yönteminin bilimsel açıklamalarını yapmalarıyla birlikte ‘ALTERNATİF TIP’ a bakışta radikal değişim olmuş ve halk bu alana büyük ilgi göstermiştir.

Modern tıbbın çözümsüz kaldığı çoğu hastalığa alternatif tıb çözüm olabiliyor. 

Özellikle omurilik felçlilerde görülen, bası yaraları yada yatağa bağlı olarak yaşamını devam ettiren kişilerde görülen yatak yaralarına, kudret  narının çok iyi geldiği bizzat bu ürünü kullananlar tarafından söylenmekte. Yıllarca bası yarası ısdırabı çekip, gitmediği doktor, kullanmadığı ilaç kalmayan, buna karşın yaralarını iyleştiremeyen kişiler, kudret narını kullandıktan sonra yaralarının çok kısa sürede iyleştiğini belirtiyorlar.

Yapılan çalışmalarda kudret narının içeriğinde bulunan “momordicin” maddesi yara iyleştirmede büyük rol oynuyor. İçeriğinde bulunan doğal antibiyotik açık yaraların hızla iyileşmesini sağlarken, bilinen hiç bir yan etkisinin olmadığı belirtiliyor. 

Ünlü Kalp  Cerrahı Prof. Dr.Mehmet Öz bir proğramında  Dünya’da  bitkisel tedaviler açısından 5 önemli bitkiden biri olarak Kudret narından bahsetmiştir. Bu bitkiler

1-Noni berry(Güney Pasifik ve Avustralya tropikal bölgelerde yetişir.)

2-Bitter melon (Kudret Narı)

3-Cordyceps (Tırtıl Mantarı, Tibet’de yetişir.)

4-Elder Berry (Mürver, Kuzey Yarımküre’de yetişir.)

5-Durian Meyvesi(Malezya , Vietnam  ve Tayland’da yetişir.)

 

UYARILAR
Kudret narı tohumları kabakgillere alerjisi olan kişilerde allerjik etki yapabilir. Gebelik ve emzirme sırasında kullanımı uygun değildir.Kan şekeri seviyesini düşürdüğünden hipoglisemi (şeker düşüklüğü) olanlar kullanamaz.

İLAÇ DEĞİLDİR.

 

Kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bittermelon

 

 

 

 

Ad Soyad(Gerekli)

Telefon(Gerekli)


 

NUMARANIZI BIRAKIN SİZİ ARAYALIM!